ИСТОРИЧЕСКИ ХЕТТРИК ЗА APRILIA RACING В ЛЬО МАН

ХОРХЕ МАРТИН ПОСТИГНА ДВОЙНА ПОБЕДА В СПРИНТОВЕТЕ С RS-GP. МАРКО БЕЗЕКИ СЕ КАЧИ ДВА ПЪТИ НА ПОДИУМА. АЙ ОГУРА ДОПЪЛНИ ИСТОРИЧЕСКИЯ ИЗЦЯЛО APRILIA ПОДИУМ В КРАЛСКИЯ КЛАС.

Уикендът на Гран При на Франция завърши с исторически резултат за Aprilia Racing — безспорният герой на пистата Bugatti в Льо Ман, със спечелен спринт, двойна победа в основното състезание и първия в историята хеттрик на Aprilia в MotoGP.

След победата в съботния спринт Хорхе Мартин отново потвърди впечатляващата си форма в неделното състезание, като спечели първата си победа с Aprilia Racing след изключително наваксване от седма позиция на стартовата решетка. За испанския пилот това беше и деветата му победа в кралския клас, както и първият му успех в MotoGP от 588 дни насам — след Мандалика през 2024 г.

Мартин даде тон на уикенда още с перфектното си представяне в спринта. Стартирайки от осма позиция, той направи феноменален старт, веднага поведе и запази лидерството до карирания флаг. С този успех той стана и пилотът с най-много победи в  историята на MotoGP Sprint — общо 18.

Уикендът беше изключително успешен и за Марко Безеки, който два пъти се качи на подиума в Льо Ман. След стабилното си и постоянно каране в съботния спринт, където завърши трети, италианецът пресече финала втори в неделното основно състезание, оформяйки двойната победа за заводския тим на Aprilia. За Безеки това бе пети пореден подиум от началото на сезона — постижение, което не бе виждано от 2015 г., когато Валентино Роси постигна същото.

Ай Огура също записа историческо представяне. След седмото място в спринта с отбора Trackhouse MotoGP Team, японският пилот завърши трети в неделното състезание, оформяйки първия изцяло Aprilia хеттрик в историята на кралския клас.

Уикенд, който още веднъж потвърди конкурентоспособността на RS-GP и изключителната форма, която Aprilia Racing демонстрира през целия сезон 2026 в MotoGP.


ХОРХЕ МАРТИН
„Наистина съм щастлив. В началото не мислех, че ще мога да се боря за победата, но не се отказах нито за миг. Aprilia ми дава всичко, от което имам нужда, а увереността ми расте с всеки ден. Сега е важно да продължим да работим в тази посока, за да ставаме още по-добри.“

МАРКО БЕЗЕКИ
„Като цяло това беше добър уикенд, въпреки трудностите. Доволен съм, защото спечелих място на първа редица в квалификацията и завърших на подиума както в спринта, така и в основното състезание. Опитах се да остана концентриран и да карам без грешки. Дадох всичко от себе си, но Хорхе имаше малко повече.“

МАСИМО РИВОЛА
„Това беше исторически ден — за първи път три Aprilia машини на подиума. Особено вълнуващо е да видим Хорхе толкова силен тук, в Льо Ман, където точно преди година смяташе, че може би ще ни напусне. Радвам се също да видя Марко толкова конкурентоспособен и зрял. А подиумът на Ай е истинско облекчение след случилото се в Остин. Състезателният отдел в Ноале върши наистина изключителна работа и мисля, че това е заслужено признание за екипа, ръководен по великолепен начин от Фабиано Стерлаккини.“

Сподели
MOTOPLEX SOFIA
MOTOPLEX SOFIA